KAM OKUMA GRUPLARI

20. ve 21. Yüzyıl Ortadoğu’su

Zahide Tuba Kor

14 Şubat 2019 Perşembe

20. ve 21. YÜZYIL ORTADOĞU’su okuma grubu

Zahide Tuba Kor

Günümüz Ortadoğu’sundaki kaos halini anlamak için bölgenin geçmişine, Osmanlı’nın çöküşünün ardından son yüzyılda geçirdiği dönüşümlere odaklanmak elzem. Zira bugün yüzleşilen birçok problemin kökenleri, modern Ortadoğu’nun ve yeni devletler sisteminin İngiliz ve Fransız sömürgeciler eliyle oluşum süreçlerine kadar geri gider. Bağımsızlık sonrası süreçte yaklaşık her on yılda bir yaşanan büyük çatışmaların/savaşların, kritik olayların ve dış müdahalelerin bıraktığı miras da bölgenin kaderini doğrudan etkiler.

12 hafta sürecek bu okuma grubunda Osmanlı sonrası dönemden günümüze Ortadoğu’nun yüzyıllık siyasî tarihi, yaşanan dönüşümler ve büyük güçlerle ilişkilerin yanısıra, bölgenin jeopolitiğine, iktisadî yapısına, ordu ve güvenlik yapılanmasına, toplumsal dinamiklerine, dinî ve fikrî akımlarına da odaklanılmak suretiyle kapsamlı bir bakış açısı sunulacaktır. Böylelikle günümüz Ortadoğu’sunda yaşanan problemlerin tarihî, siyasî, iktisadî, toplumsal ve fikrî arka planına ışık tutulması hedeflenmektedir.

Okuma grubu, 14 Şubat - 2 Mayıs tarihleri arasında HER PERŞEMBE saat 17.00-20.00 arasında toplanacaktır. Katılımcılardan her hafta 80 ila 100 sayfalık kitap bölümlerini ve makaleleri hiç aksatmadan okuyup derslere hazırlıklı gelmeleri ve tartışmalara katılmaları beklenmektedir. Başvurular 8 Şubat Cuma akşamına kadar kabul edilecek ve okuma grubuna kabul edilenler 9 Şubat’ta e-posta ile haberdar edilecektir.

Başvuru için: TIKLAYINIZ

Zahide Tuba Kor

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde 2003’te lisansını, 2007’de yüksek lisansını Türkiye-Suriye ilişkileri üzerine yazdığı teziyle tamamladı. 2004-2010 yılları arasında Anlayış dergisinde yazar ve editör olarak çalıştı. 2010-2014 döneminde Bilim ve Sanat Vakfı Küresel Araştırmalar Merkezinde koordinatör yardımcılığı görevini yürüttü. Hâlihazırda İngilizce ve Arapça basından Türkiye, Ortadoğu ve dünya siyasetiyle ilgili önemli makaleleri tercüme ediyor (http://ortadogugunlugu.blogspot.com.tr/). Araştırma konuları arasında Ortadoğu, dinler ve mezhepler tarihi bulunan Kor’un yayınlanmış kitapları şunlardır:

Ortadoğu Konuşmaları: Bölgesel ve Küresel Perspektiften “Arap Baharı” (Küre Yayınları, 2014),

Küresel Vicdanın Dilinden Özgürlük Filosu: Yolcularla Söyleşiler (İHH Kitap, 2011), 

Witnesses of the Freedom Flotilla: Interviews with Passengers (İHH Kitap, 2011), 

Ortadoğu’nun Aynası Lübnan (İHH Kitap, 2. bs., 2011), 

Siyonizm Düşünden İşgal Gerçeğine Filistin (Fatma Tunç Yaşar ve Sevinç Alkan Özcan ile birlikte) (İHH Kitap, 7. bs., 2011)

Özgürlük Filosu kitabının Boşnakçası Flota slobode: razgovar sa putnicima adıyla yayınlanmıştır (çev. Avdija Salkovic, 2013).

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.