MAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Çağdaş Siyaset Felsefesi Tartışmaları-2: Politika: Bir Özgürlük Vaadi

Fatmagül Berktay

25 Nisan 2011 Pazartesi 18:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Çağdaş Siyaset Felsefesi Tartışmaları toplantı serisinin ikinci oturumu, İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Fatmagül Berktay ile gerçekleştirildi. Fatmagül Hanım toplantıda, Arendt üzerine uzun süredir devam eden çalışmalarının bir meyvesi olan "Politika: Bir Özgürlük Vaadi" adlı henüz yayımlanmamış makalesi ile Politikanın Çağrısı (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2011) adlı son kitabı üzerinden bir sunuş yaptı.

 

 

 

 

Çağdaş Siyaset Felsefesi Tartışmaları

Medeniyet Araştırmaları Merkezi bünyesinde çalışmalarına başlayan bu toplantı dizisinde geçen asrın önemli siyaset düşünürlerine ve günümüzün temel siyasî meselelerine odaklanılması hedeflenmektedir. Bu amaçla önce katılımcılarla ön okumalar yapılmakta, ardından da ilgili konu uzman misafirlerle birlikte derinlemesine tartışılmaktadır. Danışmanlığını Ahmet Okumuş’un yürüttüğü ön okumalarda ise siyaset, otorite, egemenlik, iktidar, gelenek, özgürlük gibi kavramlar üzerinde durulmaktadır.  

 

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.