TAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

II. Selim Dönemi Osmanlı Diplomasisinin Ölçüt ve Çeperleri

Güneş Işıksel

17 Ekim 2017 Salı 17:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

17.10.2017 Salı tarihinde (Bugün) gerçekleşecek olan Yrd. Doç. Dr. Güneş Işıksel'in II. Selim Dönemi Osmanlı Diplomasisinin Ölçüt ve Çeperleri başlıklı Bir Kitap Bir Yazar programı Hocamızın sağlık sorunları nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiştir.
Bilginize sunar, anlayışınız için teşekkür ederiz...

Bu ay Bir Kitap Bir Yazar program konuğumuz Medeniyet Üniversitesi’nden Güneş Işıksel*. Yazar eserinden** hareketle Osmanlı Devletinin dış ilişkilerinin idaresi, bir bakıma diplomasisi ya da barışa yönelik tasavvur ve pratikleri –bu sözcüklerin uygunluğu, yerindeliği bu konuşmanın ana odaklarından biri olacak– bazen aynı yüzyılda bile kurumsal ve ilkeleri ilgilendiren dönüşümler geçirebildiği gibi bazen de farklı “çıkar kümelerinin” hatta şahısların (sultan, veziriazam) tercihleri, bu çerçevede önemli değişimleri anlatacak. Bu hareketliliğe bir de devletler arası  güç ilişkilerinin kendi salınımları eklendiğinde, Osmanlı Devletinin belirli bir döneminde –yeni kavramsallaştırma çabaları aynı zamanda yeni dönemlendirmeleri de gerektirir– dış siyasetinin incelenmesi ve de anlamlandırılmasının pek çok farklı ölçütü hesaba katmayı gerektirdiği açık olur. Bu sunumda, II. Selim dönemindeki Osmanlı dış ilişkileri yukarıdaki tanım-soru öbekleri çerçevesinde, bir diğer ifadeyle olaylardan ziyade söz konusu edilen belirleyiciler (ilkeler, kurumlar, zorunluluklar ve tercihler) çerçevesinde ele alınırken, aynı zamanda, Osmanlı diplomasisinin, en azından ilk yüzyıllarının incelenmesi için, yeni öneriler üzerinde de durulacak.   

 

* Yrd. Doç. Dr., Medeniyet Üniversitesi.

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.