Hayal Perdesi’nin 46. Sayısı Çıktı!

23 Mayıs 2015 Cumartesi

2015 itibariyle yayın hayatına matbu devam eden Hayal Perdesi Sinema Dergisi’nin 46. sayısı çıktı.

Vizyon’da Ali Atay’ın bir Rumeli hikâyesi anlattığı ilk yönetmenlik denemesi Limonata, süper kahramanlar karmasının son filmi Yenilmezler: Ultron Çağı (Avengers: Age of Ultron), İran’ın ilk vampir western’i olarak sunulan Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (A Girl Walks Home Alone At Night), Stüdyo Ghibli’nin son animesi Marnie Oradayken (Omoide no Marnie) ve “Türk kadınının DNA’larına kodlanmış evlilik saplantısının” sebep olabileceği arızaları anlatan Kocan Kadar Konuş yer alıyor.

Söyleşibölümünde ilk uzun metrajlı filmi Toz Ruhu ile Nesimi Yetik var. Toz Ruhu’nda Metin isminde tek başına yaşayan ve gündeliğe giden bir temizlikçinin hikâyesini anlatan Yetik ile sohbetimiz filmin edebiyat ve sinemaya referanslarına ve karakterinin iç dünyasına dair detaylara uzanıyor.

Portrebölümünde Kan Dökülecek (There Will Be Blood), The Master gibi önemli filmlere imza atan, en son Gizli Kusur (Inherent Vice) filmiyle sinemaseverlerin karşısına çıkan yönetmen Paul Thomas Anderson,Türk Sineması Araştırmaları’nda oynadığı karakterlerle Sadri Alışık yer alıyor.

Açık Alan’da 34. İstanbul Film Festivali’nde gösterilen ve İspanya’daki ekonomik krizden kesitler sunan Sihirli Kız (Magical Girl) iyi-kötü, akıl-duygu, tesadüf-irade gibi ikilikler bağlamında inceleniyor.

Belgesel Odası’nda En İyi Belgesel Film Oscar Ödülü’nü alan Citizenfour, Uzaktan Kumanda’da Diriliş-Ertuğrul isimli dizi değerlendiriliyor.

Akademi bölümünde Dr. Yalçın Lüleci dindar karakterler üzerinden oluşan din algısını ve sinemada dini temsiliyetlerin yaşanan sosyal ve siyasi değişimlere göre nasıl biçimlendiğini anlatıyor.

Kamera Arkası’nda yüzün üzerinde filmde ses post prodüksiyon süreçlerini yürüten Burak Topalakçı, bir filmin ses tasarım ve miksaj süreçlerini, ses tasarımcısının projeye hangi aşamalarda dâhil olduğunu, Türkiye’deki sektörün problemlerini dile getiriyor. Canlandırma yazılarının üçüncü bölümündeyse bir animasyon filmin yapım süreçleri sırasıyla ele alınıyor.

Kulis’te Aida Begiç’le Balad isimli son projesiyle ilgili kısa bir söyleşi var. Büyülü Gerçek sayfalarında ise Cihan Aktaş küreselleşme ile değişen hayatlarımızın Kim-ki Duk sinemasındaki temsillerini Boş Ev (Bin-Jip) filmi üzerinden tartışıyor. Kitaplık sayfalarında ise Siegfried Kracauer’in kaynak eseri Film Teorisi modernlik bağlamında inceleniyor.

 

Dergiye Nereden Ulaşabilirim?

Hayal Perdesi’ne 26 Mayıs’tan itibaren tüm Türkiye’de D&R mağazalarında ulaşabilirsiniz.

İnternet Satışı: babil.com, kitapyurdu.com

 

 

Hayal Perdesi Sinema Dergisi

Vefa Cad. No:48 34134Vefa/İstanbul

+ 90 212 528 22 22

+ 90 212 513 32 20

hayalperdesi@hayalperdesi.net

www.hayalperdesi.net

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.