Mecmua-Asya: Dünya Sisteminin Yeni Merkezi

Andre Gunder Frank
Çeviri ve düzenleme:
M. Zahit Atçıl

Bağımlılık Teorisinin en önemli kuramcısı olan Andre Gunder Frank 4 Ekim 2004 Pazartesi günü Bilim ve Sanat Vakfı’ında son kitabı Reorient ve bu bağlamda Osmanlı’nın Dünya Tarihindeki yeri hakkında çok bilgilendirici bir konuşma yaptı. Bu konuşma Frank’ın yaptığı son konuşmalarından biriydi. 2005’in yaz aylarında İstanbul’da Bilim ve Sanat Vakfı’nın organize edeceği söylenen ‘Osmanlı ve Dünya Sistemi’ konulu bir atölye çalışmasına katılacağını ifade ederek Türkiye’den ayrılmıştı. Ancak yaz mevsimi gelmeden gözlerini dünyaya kapadı.
Andre Gunder Frank 1929’da Berlin’de doğdu. Dört yaşındayken ailesiyle Nazilerin iktidara gelmesi nedeniyle İsviçre’ye gitti ve 1941’de ailesi Amerika’ya yerleşti. Chicago Üniversitesi’nde İktisat okuduktan sonra 1957’de aynı üniversitede Sovyet Tarımı üzerine doktorasını tamamladı. 1957-1962’de Michigan, Iowa ve Wayne State üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1962’de Latin Amerika’ya gitti ve Brasilia Üniversitesi’nde Doçent oldu. 1968’de Şili’de Santiago Üniversitesi’nde Sosyoloji Profesörü oldu. Şili’de Salvador Allende hükümetinin reformlarında aktif rol aldı. 1973’teki askeri darbeden sonra Avrupa’ya göç etti. 1978’e kadar Almanya Starnberg Enstitüsü’nde, 1981’e kadar East Anglia Üniversitesi’nde ders verdi. 65 yaşında emekli olduğu 1994 yılına kadar ABD, Brazilya, Şili, Meksika, Belçika, Almanya ve Fransa’da çeşitli üniversitelerde misafir profesör olarak ders verdi. Bu tarihe kadar 20’ye yakın farklı üniversitede siyaset bilimi, antropoloji, sosyoloji, iktisat, uluslararası ilişkiler bölümleri ve birçok interdisipliner programda ders verdi ve araştırmalarda bulundu.
 
(Makalenin tamamını okumak için "indir"e tıklayınız.)

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.