MAM OKUMA GRUPLARI

Michael Mann Okumaları

Nurullah Ardıç

27 Kasım 2021 Cumartesi Salon: ZEYREK SALONU

 

 

 

 

Bu okuma grubunda sosyal teori ve sosyolojinin büyük ismi Micheal Mann’in (1942- ) eserlerinden seçilmiş bölümler okunup tartışılacaktır. Okuma grubunun temel amacı Mann ve eserleri üzerinden sosyal teorinin bugününü ve geçmişini eleştirel bir gözle değerlendirmektir. Hedefleriyse Mann’in “toplumsal iktidar” kavramı etrafında ördüğü; sosyal teori, tarihsel sosyoloji, devletler ve imparatorluklar, dinler ve ideolojiler, kapitalizm, küreselleşme, savaş, faşizm ve etnik temizlik gibi konuları kapsayan yaklaşımının ana unsurlarına aşinalık kazanmak, Mann’in bu konulardaki literatüre kritik müdahalelerinin teorik ve metodolojik arka planını anlamak ve Mann de dahil bu yaklaşımları epistemolojik ve metodolojik düzlemlerde eleştirel bir okumaya tabi tutmaktır.

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine açık olan okuma grubunun her oturumunda Mann’in bir makalesi veya kitap bölümü ele alınacaktır. Katılımcıların İngilizce okuyabilmeleri, oturumlar öncesi ilgili metni okumuş olmaları ve tartışmaya katılmaları gerekmektedir.

Okunacak çalışmalar:

İktidarın Tarihi Cilt I: Başlangıcından 1760’a Kadar Toplumsal İktidarın Kaynakları. • İktidarın Tarihi Cilt 2: Sınıfların ve Ulus Devletlerin Yükselişi, 1760-1914. • İktidarın Tarihi Cilt 3: Küresel İmparatorluklar ve Devrim 1890 – 1945. • İktidarın Tarihi Cilt 4: Küreselleşmeler, 1945–2011. • Devletler, Savaş ve Kapitalizm: Politik Sosyoloji İncelemeleri. • Faşistler.  • Demokrasinin Karanlık Yüzü: Etnik Temizliği Açıklamak.

Başvuru sonuçları ve oturum bilgileri e-posta yoluyla bildirilecektir.

İki haftada bir toplanacak okuma grubunun ilk oturumunun 27 Kasım Cumartesi günü saat 13.00'da Zeyrek Salonunda gerçekleşmesi planlanmaktadır. 

 

BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İLGİLİ OKUMA GRUPLARI

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.