SAM OKUMA GRUPLARI

Roman Okuma Grubu I

Neslihan Demirci, Rahime Demir

3 Ocak 2008 Perşembe Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Sanat Araştırmaları Merkezi bünyesinde bir roman okuma grubu oluşturulması plânlanıyor. Güz seminerleri bittikten sonra faaliyete başlayacak olan çalışma boyunca, seçilen örnekten yola çıkarak modern Türk romanının nasıl bir seyir izlediğinin incelenmesi amaçlanıyor. Çalışmanın diğer hedefleri de edebiyat eserinin hangi ipuçlarının izi sürülerek okunabileceğinin imkânlarını aramak ve yazarın “ne”yi anlattığından çok “nasıl” anlattığının peşine düşerek değerlendirilmesine örneklik teşkil etmek. Her toplantıda, belirlenen roman bağlamında kısa bir sunumun ardından öne çıkan hususlar katılımcılarla tartışılacak. Konuların arka plânı için gerekli görüldüğünde katılımcılardan edebiyat kuramları ve edebiyat eleştirisine ilişkin kitap ve makalelerin okunması da istenebilir. Okunacak romanlar sırasıyla şöyle:
1.    (Ocak) Orhan Pamuk, Kar, 2002.
2.    (Şubat) Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna, 1943.
3.    (Mart) Peyami Safa, Yalnızız, 1951.
4.    (Nisan) Oğuz Atay, Tutunamayanlar, 1972.
5.    (Mayıs) Yusuf Atılgan, Anayurt Oteli, 1973.
6.    (Haziran) Adalet Ağaoğlu, Bir Düğün Gecesi, 1979.
7.    (Temmuz) Latife Tekin, Sevgili Arsız Ölüm, 1983.
Çalışma, tüm “modern edebiyat” okurlarına açık•. Toplantı için belirlenen vakit, her ayın ilk perşembe akşamı. Program koordinatörü Neslihan Demirci. Okuma grubuna katılmak isteyenlerin en geç 17 Aralık 2007 tarihine dek ek’teki başvuru formunu doldurarak bsvsam@gmail.com adresine elektronik posta atmaları gerekiyor. Gerekli bilgilendirmeler başvuru sonrası yapılacaktır.
Okuma grubunun ilk toplantısı 3 Ocak 2008 tarihinde, saat 17.00’de gerçekleştirilecek. İlk toplantının konusu: Orhan Pamuk, Kar, 2002.

 

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.