TAM ATÖLYELER

Sözlü Tarih Atölyesi 2021

Arzu Güldöşüren

18 Ocak 2021 Pazartesi

Bu atölye çerçevesinde öncelikle sözlü tarih ve hafıza ilişkisi araştırılmaya çalışılacaktır. Hafıza konusu bireysel hafıza ile sosyal ve kollektif hafıza arasındaki ilişkiyi merkeze alarak incelenecektir. İkinci aşamada, öncelikle sözlü tarih görüşmelerinin transkripsiyonu meselesi üzerinde durulacaktır. Ardından sözlü tarih görüşmelerinin analiz süreci, sözlü tanıklığın hem iyi hem de eleştirel kullanımına işaret eden örnekler üzerinden incelenecektir. Son aşamada sözlü tarih görüşmeleri ve arşivleme çalışmaları çerçevesinde dijital arşivcilik ve sözlü tarih ilişkisi üzerinde durulacak sözlü tarih görüşmelerinin sınıflandırılması ve saklanması meselesiyle ilgili değerlendirmeler yapılacaktır. Atölye sonunda daha önceden belirlenen bir tema etrafında katılımcıların yaptığı sözlü tarih görüşmelerinden bir sempozyum düzenlenecektir. Atölyeye katılmak isteyenler başvurularını vakfımızın sitesi üzerinden online olarak yapabileceklerdir.

Arzu Güldöşüren* nezaretinde Çarşamba günleri 20.00-22.00 saatleri arasında Zoom uygulaması üzerinden yürütülecek olan atölyeye katılmak isteyenlerin 7 Şubat 2021 Pazar tarihine kadar başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Başvuru için tıklayınız...

Grubun ilk toplantı tarihi, başvurusu kabul edilenlere e-posta ile ayrıca bildirilecektir.

 

*Dr., İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM)

İLGİLİ ATÖLYELER

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.