ROUNDTABLE MEETINGS

The End of the Ottoman Rule in the Arab diaries

Salim Tamari

Saturday, July 14, 2012 3:00 PM Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Georgetown Üniversitesi’nden Prof. Salim Tamari* TAM Sohbet programının konuğu idi. Kendisiyle yakında Klasik Yayınları tarafından Türkçesi yayınlanacak olan Ammü’l- Cerad** kitabı çerçevesinde, Arap vilayetlerindeki son dönem Osmanlı idaresi ve bunun Araplar tarafından nasıl algılandığı hakkında konuşuldu. Kitap, İhsan Tercüman adlı Arap kökenli bir Osmanlı askerinin tuttuğu günlükler ve Salim Tamari’nin kitaba yazdığı hacimli ve ufuk açıcı giriş yazısından oluşmaktadır. Batı tarihi ile kıyaslandığında Osmanlı tarihi kaynaklarında bu tür anlatıların azlığı dikkate alındığında kitap hem Osmanlı topraklarında yaşayan ve savaş dolayısıyla askere alınmış bir Arap’ın dünyasını anlamak hem de bu dönemin sıkıntılarını anlamlandırmak açısından büyük önemi haizdir.

 

 


 

  **Kitabın İngilizce tercümesi için bkz. Salim Tamari, Year of the Locust: A Soldier’s Diary and the Erasure of Palestine’s Ottoman Past, Berkeley: University of California Press, 2011.

 ----------------

The conference will be conducted in English.

Sunum İngilizce gerçekleşecektir.

* Prof. Dr., Georgetown University, Center for Contemporary Arab Studies (CCAS).

** عام الجراد: الحرب العظمى ومحو الماضي العثماني من فلسطين

Bu programın, BSV Bülten'in 79. sayısı 76-77 sayfaları arasında yayınlanan, değerlendirme metnini okumak için tıklayınız...

EDITOR'S CHOICE

SEMINARS

As the most traditonal activity of BISAV, the courses take place in every fall and spring of a year.

MORE INFO


FOLLOW US

Add your e-mail address here to be informed about our programs (seminars, symposiums, panels, etc.).