SAM WORKSHOPS

Sanatçı ve Gölgesi

Hasanali Yıldırım, Ayşe Yılmaz

Saturday, December 2, 2023 Salon: ZEYREK SALONU

Herhangi bir sahada ikbâlin yolu değişti: O sahada kâfi miktarda müktesebat biriktirmek yerine birilerini tanımak veya birilerini tanıyan birini tanımak; asıl geçer akçe. Bütün bir cemiyetin en mühim derdi, ikbâl kapılarının anahtarlarını taşıyanlara yakın durmak. Hakiki manâda kimse kimseyi tanımak istemiyor aslında. Ayaküstü ‘tanışmak’ varken tanımak kimin umurunda? Hâlbuki tanışmak, iki insanın birbirini yakinen ve karşılıklı tanıması. Gerçekte hangimiz buna müsaade etmedeyiz ki!

Bir tek karakterler kaldı geriye; hakikileri, artık işe yaramayan deniz feneri muamelesi görse de. Ekserisi birbirinin tıpkısının aynısı birer kukladan öteye gidemese de, herbir şeyin çekirdeğini gene de sadece insanda arayabiliriz; kendine mahsus bir mizaç edinmiş insanda: sanatkârda. 

Gene de birilerini tanıma gayretini terketmiş değiliz. Nasibimizde varsa tanışıyoruz hatta. Hem gerçek hayatta yaşanabilmekte bu tanışmalar, hem de iştigalimize göre farklı sahalardaki çoktan tarihe mâlolmuş şahısları tanıyoruz. Veya tanıdığımızı varsayıyoruz. Kimileyin içi boş bir zandan ibaret bu tanımışlık, kimileyin de o kişiyi en yakınındakilerden çok daha isabetli tespitlerle teşhis edip kıymetlendirebiliyoruz. 

Bu atölyede tanınan veya yeterince tanınmayan kimi isimleri öznel bir tanıma gayretine teşebbüs edilecek.

Ayda bir defa olacak şekilde gerçekleştirilecek atölyeye katılmak için 27 Kasım 2023 Pazartesi günü saat 23.59’a kadar başvuru yapılması gerekmektedir. Atölyenin başlangıç tarihi ve günü katılımcılara mail yoluyla bildirilecektir. 

Başvuru süresi sona ermiştir. 

EDITOR'S CHOICE

SEMINARS

As the most traditonal activity of BISAV, the courses take place in every fall and spring of a year.

MORE INFO


FOLLOW US

Add your e-mail address here to be informed about our programs (seminars, symposiums, panels, etc.).