SAYI 91 YIL: 2016

6 Aralık 2016 Salı

Merhaba,

Dopdolu bir bültenle huzurlarınızdayız. 91. Bülten, Mayıs- Ağustos 2016 tarihleri arasında merkezlerin yürüttükleri faaliyetlerin ve geçtiğimiz yaz Bilim ve Sanat Vakfı’nda ev sahipliğini yaptığımız proje ve programların değerlendirmelerini ihtiva ediyor. Ayrıca geleneksel hâle gelen Yaz Seminerlerimize  dair notları da sayfalarımız arasında bulabilirsiniz.

15 Temmuz 2016 gecesi yaşadığımız hadiseler, silinmeyecek biçimde hafızalara kazındı. Bir milletin kaderinin bir gecede nasıl değiştiğine, milletimizin bir anda silkinerek nasıl tek yürek, tek yumruk hâline geldiğine hayretle şahit olduk. Hem hüznü hem gururu bir arada yaşadık. Türkiye tarihinin seyrini değiştiren bu gecede ve sonrasında yaşananlara kayıt düşmek için biz de BSV Bülten ekibi olarak kapsamlı bir “15 Temmuz ve Darbeler” özel dosyası hazırladık. 27 Mayıs’tan 15 Temmuz’a değin darbe girişimlerinde rol oynayan metinlerin yanısıra, konuyla bağlantılı olarak yapılan resmi basın açıklamaları ve bildirilerinin derlendiği Mecmuabölümü, Serhat Aslaner’in emeğiyle ortaya çıktı. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hadiseden sonraki ilk Cuma hutbesi, DİB’nın yayınladığı “Olağanüstü Din Şûrası Kararları” metni ve o gecede minarelerden okunan salâlarla beraber halka nasıl seslenildiğine dair bir çalışma da Mecmuabölümünde yerlerini aldı.

15 Temmuz’dan beri yaşadıklarımız ve sahneye konulmak istenen, neyse ki akim kalan senaryolar, çoğumuza Mütareke yıllarını hatırlattı. Buradan yola çıkarak Molasayfalarında Mütareke yıllarında geçen bir hatıraya ve bir romandan kısa bir iktibasa yer verdik. Uğur Derman’ın kaleminden Hattat Necmeddin Okyay’ın bir hatırasını, Oğuz Atay’ın Günlük’ünden -iki darbe arasındaki bir dönemde- Türk halkı/ Türk aydını ikilemini yorumladığı samimi cümlelerini ve son olarak Tanpınar’ın Sahnenin Dışındakilerromanından dönemi tasvir eden bir kısmı okuyucularımızla paylaşmak istedik.

Bir dahaki Bülten’de buluşmak üzere.

Hayırda kalın.

KÜRESEL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ

MEDENİYET ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

SANAT ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

TÜRKİYE ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.