SEMİNERLER

Batı'da İslam ve Müslümanlar

Zübeyir Nişancı

Batı dünyasında yaşayan yerli ve göçmen Müslümanların sayısı ve çeşitliliği özellikle son birkaç on yılda gözle görünür bir şekilde artmakta. Müslümanların azınlık olarak bulundukları bu toplumlardaki temel sorunları, tartışma eksenleri ve kendileri gibi Batı ülkelerinde azınlık olan diğer Müslümanlarla birleşim ve ayrışım noktaları nedir? Bu soru ve sorunlara verdikleri cevaplar etrafında geliştirdikleri stratejiler, oluşturdukları kurumsal yapılar ve sosyal hareketler neler? Seminerde bu konu ve soruları ele alacağız.

Seminerin birinci haftasında Batı dünyasındaki Müslümanların sosyo-ekonomik profillerinden başlayarak özellikle 11 Eylül sonrası pekiştirilen yargılar ekseninde Müslümanların karşılaştıkları ve tartıştıkları temel soru ve sorunlarını konuşacağız. Daha sonraki haftalarda ise Batı’da yaşayan Müslümanların oluşturduğu sosyal hareketleri ve kurumsal yapıları, ayrıca bu kurumların Batı’daki Müslümanların hayatlarındaki yerini ve bulundukları toplamlarla ilişkilerini şekillendirmedeki rollerini ele alacağız. İslam ve Müslümanlar hakkında yaygınlaşmış yargılara karşı Batı’da azınlık olarak yaşayan Müslüman birey ve grupların geliştirdikleri stratejilere ve araçlara da yine seminerin ilerleyen bölümlerinde değineceğiz. Seminerin sonuna doğru ise Batı dünyasında Müslümanlar arasında gelişen ve dönüşen yeni dindarlık anlayış ve tutumlarını konuşacağız.

SEMİNER PROGRAM LİSTESİ

Salon Tarih Saat Seminer Semineri Veren Açıklama
Mavi Salon 25.3.2017 12:30 2 Zübeyir Nişancı
Mavi Salon 1.4.2017 12:30 2 Zübeyir Nişancı
Mavi Salon 8.4.2017 12:30 2 Zübeyir Nişancı

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.