SEMİNERLER

Bilim Tarihi II: 17. Yüzyıldan Günümüze

Baha Zafer

Günümüzde bilim, birçok alt dallara ayrılmıştır. Her bir alt araştırma alanının kendisine ait ve başka alt alanlara kapalı yöntemleri, terminolojileri vardır. Bu nedenle “gerçekliğe dair” farklı açıklama modelleri geliştirdikleri görülmektedir. Her bir araştırma alanı birbirine kapalı olmakla birlikte geçmişte yapılmış açıklama modellerine ve araştırma yöntemlerine de ilgisiz görünmektedir.

Bu manzara karşısında bilim tarihi nerede konumlanmalıdır? Bilim, kendi seyri içinde yanlış yollara/açıklamalara sapmış olsa da, genel karakteri; süreç içinde betimlediği ve açıkladığı bilgileri biriktirerek bugünlere gelmiş olmasıdır. Bu birikimin hâlâ korunduğu veya yeniden gözden geçirilebilecek formlarda saklı kaldığı düşünülürse, geçmişte gerçekleşmiş her türlü betimleme/açıklama günümüz için de değer taşımaktadır. Bu değerin takdiri ise bilim tarihine ne kadar eğildiğimiz ile yakından ilişkilidir.

 

1.         Hafta: Bilimin (Yeniden) Doğuşu

2.         Hafta: 18. Yüzyıl Bilim Dünyası

            Endüstri Devrimi ve Bilim

3.         Hafta: 20. Yüzyıl ve Yeni Labirentler: Görelilik Kuramı, Kuantum Mekaniği

SEMİNER PROGRAM LİSTESİ

Salon Tarih Saat Seminer Semineri Veren Açıklama
Vefa Salonu 25.3.2017 15:00 2 Baha Zafer
Vefa Salonu 1.4.2017 15:00 2 Baha Zafer
Vefa Salonu 8.4.2017 15:00 2 Baha Zafer

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.