KAM OKUMA GRUPLARI

Nitel Araştırma Yöntemleri Okuma Grubu

Dr. Alperen Manisalıgil

18 Kasım 2023 Cumartesi Salon: KIRMIZI SALON

Nitel Araştırma Yöntemleri Okuma Grubu 

Bu okuma grubu, katılımcılarına nitel araştırma yöntemleri ile alakalı hem teorik hem de pratik bilgiyi aktarmak üzere tasarlanmıştır. Dokuz oturum boyunca sürmesi beklenen bu okuma grubunda, teorik katmanda şu konular işlenecektir: Nitel araştırmanın dünyadaki güncel standartları, nitel araştırma ile ele alınabilecek araştırma sorularının özellikleri, nitel araştırma için mümkün olan farklı örneklem çeşitlerinden uygun olanın seçimi, farklı nitel araştırma yöntemlerinin kullanım alanları, farklı kaynaklardan veri toplamanın incelikleri, veri analizi, veri görselleştirmesi ve nitel araştırma temelli tez ve makale yazımı. Pratik katmanda ise şu alıştırmalar yapılacak ve katılımcılara ürettikleri çıktılara dönük olarak değerlendirme sunulacaktır: Mülakat soruları hazırlama, hakiki bir veri setinin kodlamaya dayalı analizi ve hangi aşamada olduğu fark etmeksizin nitel araştırma projesi sunumları. İç içe geçmiş bu teorik ve pratik içerik, katılımcıların mevcut ve gelecekteki araştırmalarına doğrudan eyleme dönük bir biçimde katkı sağlayabilecektir.

Okuma grubu haftada bir Cumartesi günleri 14:00-16:30 arası yüz yüze gerçekleştirilecektir.

Başvuru için: TIKLAYINIZ

Alperen Manisalıgil, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde doktor öğretim üyesidir. Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini sırasıyla İstanbul Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Case Western Reserve Üniversitesinden almıştır. Nitel araştırma yöntemleri derslerini daha önce İstanbul Şehir Üniversitesi ve Marmara Üniversitesinde yüksek lisans, Sabancı Üniversitesi ve Hamad Bin Khalifa Üniversitesinde doktora düzeyinde vermiştir. Ulusal ve uluslararası çeşitli kitap ve hakemli dergi yayınları bulunmaktadır.

İLGİLİ OKUMA GRUPLARI

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.