KAM PANELLER

2017’de Türk Dış Politikası

23 Aralık 2017 Cumartesi Salon: VEFA SALONU

Küresel Araştırmalar Merkezi’nin düzenleyeceği 2017’de Türk Dış Politikası panelinde, 2017 yılının küresel ve bölgesel gelişmeleri Türk dış politikası ekseninde tartışılacak. Oturum başkanlığını Doç. Dr. Mesut Özcan’ın yapacağı panelin konuşmacıları Doç.Dr. Hasan Kösebalaban, Doç.Dr. Vügar İmanbeyli ve Galip Dalay olacak. Panel, 23 Aralık Cumartesi saat 16.30’da Vefa Salonu’nda başlayacaktır.

Mesut Özcan, Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde lisansını ve yüksek lisansını, Boğaziçi Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. Doktora çalışmaları sırasında Jean Monnet araştırma bursuyla Oxford Üniversitesi St. Antony’s College’da bir yıl okudu. Beykent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde araştırma görevlisi (2000-2005) ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi (2007-2011) olarak görev yaptı.  Sorunlu Miras Irak (Küre Yayınları, 2003) ve Harmonizing Foreign Policy: Turkey, the EU and the Middle East (Ashgate, 2008) isimli kitapların yazarı olan Özcan’ın Türk dış politikası, Ortadoğu ve Irak konularında yayınlanmış birçok makalesi bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezinde 2011-2012 yılları arasında başkan yardımcısı olarak görev yapmış olan Özcan, hali hazırda Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi’nin başkanlığını yürütmektedir.

Hasan Kösebalabanİstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir. Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun oldu (1995). Uluslararası Japonya Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını (1997) ve Utah Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi alanında doktorasını (2006) tamamladı. ABD’de Utah (2001-2005), Mississippi State (2005-2006), Michigan State (2006-2008) ve Lake Forest (2008-2011) üniversitelerinde mukayeseli siyaset, dış politika, Ortadoğu ve Doğu Asya siyasi sistemleri, küreselleşme ve Türkiye siyaseti üzerine dersler verdi. Birçok uluslararası akademik dergide yayınlanmış makalelerinin ve kitap eleştirilerinin yanısıra Güneydoğu Asya’da İslam ve Siyaset (İlke Yayıncılık, 1997) ve Turkish Foreign Policy: Islam, Nationalism, and Globalization (Palgrave Macmillan, 2011) başlıklı iki telif, Religion and Politics in Saudi Arabia (Lynne Rienner, 2008) başlıklı bir edisyon ve İsrail Lobisi (Küre Yayınları, 2009) adlı bir tercüme kitabı bulunuyor.

Vügar İmanbeyli, hâlihazırda İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir. Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doktora yaptı.  Ali Merdan Topçubaşı (1865-1934),Azerbaycan-Osmanlı İlişkileri (1918), Avrasyacılık: Rusya’nın Kimlik Arayışı isimli kitap çalışmalarının yanı sıra Rusçadan yaptığı tercümeleri (A. Dugin, Rus Jeopolitiği: Avrasyacı Yaklaşım; N. Trubetskoy,Avrupa ve Beşeriyet) yayımlanmıştır.

Galip Dalay, Al Sharq Forum’un araştırma direktörlüğünü yürütmektedir. Aynı zamanda Al Jazeera Araştırmalar Merkezi’nde araştırmacı olarak bulunmaktadır. Daha önceleri Berlin merkezli Alman Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik Enstitüsü’nde misafir araştırmacı olarak bulunmuştur. SETA Vakfı’nda araştırmacı olarak yer almıştır. Middle East Eye’da köşe yazarlığı yapan Dalay’ın, German Marshall Fund of the United States gibi platformlarda Türkiye siyaseti ve Türk dış politikası üzerine düzenli olarak yazıları yayınlanmaktadır. Profesyonel ilgi alanları arasında Türkiye siyaseti, Türk dış politikası, bölgesel Kürt siyaseti ve radikal hareketler gibi konular yer almaktadır. 

*Toplantı, herkese açıktır ve Bilim ve Sanat Vakfı’nın Vefa Salonu’nda gerçekleştirilecektir.

Bilim ve Sanat Vakfı (Foundation for Sciences and Arts)

Küresel Araştırmalar Merkezi (Centre for Global Studies)

Adres: Vefa Cad., No: 41, 34134, Vefa/İstanbul
Tel: +90 212 528 22 22 / 1065-1066
Faks: +90 212 513 32 20
E-Posta: kam@bisav.org.tr  

 

 

İLGİLİ PANELLER

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.