MAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Bir Metni Kuşatmak İbn Sîna’nın De Anima Üzerine Notlar’ı

Burak Şaman

4 Mayıs 2024 Cumartesi 16:30 Salon: KIRMIZI SALON

Medeniyet Araştırmaları Merkezi Kitâbiyat toplantı dizisinde Burak Şaman'la* Bir Metni Kuşatmak İbn Sîna’nın De Anima Üzerine Notlar’ı** kitabı üzerine konuşacağız. 

Bir Metni Kuşatmak İbn Sîna’nın De Anima Üzerine Notlar’ı kitabı İbn Sînâ’nın Aristoteles’i okurken De Anima’nın kenarlarına aldığı notları merkeze yerleştirerek filozofun bu “otorite” sayılan metinle kurduğu ilişkiyi ele almaktadır. Bu notlarında İbn Sînâ, Aristoteles’in argümanlarını mantıksal denetlemeye tâbi tutmakta; açıklama ve eleştirileriyle metni bütüncül olarak kuşatmaya çalışmaktadır. Bu kuşatıcı çabayı gün yüzüne çıkarmayı hedefleyen eser, ilk olarak Aristoteles’in De Anima’sının felsefe tarihindeki ve İbn Sînâ’daki alımlanışını ortaya koymakta; ardından İbn Sînâ’nın De Anima Üzerine Notlar’ına ilişkin kapsamlı bir incelemeyle metni şerh etmektedir. Bütün bunlara ise İbn Sînâ’nın Notlar’ının Arapça metni ve Türkçe tercümesi eşlik etmektedir. Böylelikle okuyucu, bu çalışmada Notlar’ın kaleme alınışından bin yıl kadar sonra ilk kez herhangi bir dildeki tercümesiyle de karşılaşacaktır.

 

* İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü

** Klasik Yayınları

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.