MAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Kan Dolaşımı, Ameliyat ve Musiki Makamları: Kantemiroğlu ve Edvâr'ının sıra dışı müzikal serüveni

Cem Behar

18 Kasım 2017 Cumartesi 15:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Müzik çalışmaları Medeniyet Araştırmaları Merkezinin etkinliklerinde süreklilik kazandırmaya çalıştığı bir alan. Bu minvalde, entelektüel emeğini klasik Türk musikisi nazariyatına vakfeden Cem Behar'ı* ağırlayacağız. 

Klasik Türk müziği çalışmalarındaki kıymetli kitaplarıyla tanınan Prof. Dr. Cem Behar ile Kantemiroğlu Edvâr'ını incelediği yeni kitabını** konuşacağız.

Kitabın arka kapağından:

"Kantemiroğlu adıyla bildiğimiz Boğdan Prensi Demetrius Cantemir’in (1673-1723) ömrünün toplam olarak yirmi iki yılını geçirdiği İstanbul’da büyük bir ihtimalle son şeklini 1703 ve 1710 yılları arasında verdiği ve ‘Kantemiroğlu edvârı’ diye adlandırageldiğimiz “Kitabu‘ilmi’l-mûsıki ‘alâ vechi’l-hurûfât” adlı eseri geleneksel Osmanlı/Türk musıkisi tarihinin en önemli metinlerinden biridir.

Bir tarihçi açısından bakıldığında musıki geleneğimizin on yedinci yüzyılı en ilginç fakat eldeki tarihî belge ve bilgi azlığı dolayısıyla da incelenmesi en zor yüzyılıdır. Dönemin musıki kaynaklarının belki en önemlisi olan Kantemiroğlu edvârını öncelikle bir somut bilgi kaynağı, geleneksel Osmanlı/Türk musıkisinin oluşum dönemine ait bir tarihî belge sıfatıyla değerlendirebilmek önem taşıyor."

Cem Behar, Kantemiroğlu’nu merkeze alan Kan Dolaşımı, Ameliyat ve Musıkî Makamları isimli kitabıyla Türk musıki tarihine dair özgün çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor."

*(Prof. Dr.), Şehir Üniversitesi

**Kan Dolaşımı, Ameliyat ve Musiki Makamları: Kantemiroğlu ve Edvâr'ının sıra dışı müzikal serüveni. İstanbul: YKY, 2017.

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.