TAM SEMPOZYUMLAR

Çağdaş Türk Düşüncesinde Doğu-Batı Karşıtlığı: Kişiler ve Temalar

Çağdaş Türk Düşüncesinde Doğu-Batı Karşıtlığı: Kişiler ve Temalar

Çağdaş Türk Düşünce Tarihi Okuma Grubu İhtisas Sempozyumu Tarih: 6 Mayıs 2017 Saat: 10.00-17.00 Yer: Zeyrek Salonu

ZEYREK SALONU
6.05.2017 10:00

Otur Baştan Yaz Beni

Otur Baştan Yaz Beni

Türkiye Araştırmaları Merkezi bünyesinde bir süredir devam eden, biyografi nedir? Bir hayat neden hikaye edilir, nasıl inşa kılınır? Sosyal bilimler biyografiye nasıl bakar? Geçmişi anlamada biyografilerin yeri nedir? Birilerinin hayatı tarihi ve tarih birilerinin hayatını nasıl etkiler? sorularının izini süren Biyografi Atölyesi, bir yıllık okumalarının ardından birikimlerini 21 Mayıs 2011 tarihinde, 10:30-18:30 saatleri arasında vakıf binasında gerçekleştirilen ihtisas sempozyumu ile paylaştı. Oto/biyografiye Taze Bakışlar: Otur Baştan Yaz Beni başlıklı sempozyum, çeşitli kişilerin hayat hikayeleri, günlükler ve siyer yazımı üzerine yoğunlaştı.

VEFA SALONU
21.05.2011 10:00

Gelenler, Gidenler, Kalanlar

Gelenler, Gidenler, Kalanlar

Bir tarihsel araştırma yöntemi olarak sözlü tarih, anlatıcının izni ile geçmiş deneyimlerinin kaydı ve arşivlenmesi çalışmasıdır. Yitip gitme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan hatıraları kayıt altına almak, geçmişin bilgisini, “gün görmüş”lerin hafızalarının yardımıyla netleştirmek üzere BSV (Bilim ve Sanat Vakfı) Türkiye Araştırmaları Merkezi olarak bir süredir yürütülen Sözlü Tarih Atölyesi’nde teoriye yönelik bazı okumalar yapılmış ve atölye katılımcıları tarafından gerçekleştirilen sözlü tarih görüşmeleri analiz edilmiştir. 8 Mayıs 2010 tarihinde, 10:30-18:00 saatleri arasında vakıf binasında gerçekleştirilecek İhtisas Sempozyumuile söz konusu atölyenin katılımcılarının yaptığı sözlü tarih projelerini birer tebliğ halinde katılımcılarla paylaşılacak. “Gelenler Gidenler Kalanlar” başlığını taşıyan sempozyum temelde göç meselesini konu ediniyor.

VEFA SALONU
8.05.2010 10:30

Osmanlı Bilgi Tarihi İhtisas Sempozyumu

Osmanlı Bilgi Tarihi İhtisas Sempozyumu

Bilim ve Sanat Vakfı Türkiye Araştırmaları Merkezi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren "Osmanlı Bilgi Tarihi Atölyesi" çalışmalarını bir İhtisas Sempozyumuyla paylaşıyor. İhsan Fazlıoğlu'nun takdim konuşması ile başlayacak sempozyumda 8 tebliğ sunulacak. 5 Haziran 2004 tarihinde gerçekleştirilecek sempozyumu teşrifinizi dileriz.

VEFA SALONU
5.06.2004 10:30

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.