SAM OKUMA GRUPLARI

Çiçeklerin Dili

Özlem Güneş

2 Aralık 2020 Çarşamba

Kültür tarihimiz incelendiğinde tabiata bakışın tarih boyunca bir değişim gösterdiği gözlenmektedir. Bu değişim, Orta Asya’daki göçebelik döneminde, İslami devirde ve Batı ile tanıştıktan sonraki dönemlerde, özellikle edebî metinlerde, somut ve soyut örneklerle kendini göstermektedir. Bu değişimin en çarpıcı örneklerinden biri de tabiatın tıbbî, estetik, kozmetik yönünü bünyesinde barındıran çiçeklerdir.

Toplumun duygu dünyasının inceliğinin, zarafetinin, güzele karşı meylinin ifade aracı olan çiçekler, hem gündelik hayatta hem de sanatta hatırı sayılır bir yere sahiptir. Çiçek sevgimiz ve çiçeğe olan merakımız, yaşadığımız mekânla, çocuklara verdiğimiz isimlerle sınırlı kalmamış; Türk-İslam sanatlarında, edebiyatta, hatta tarihte bir dönem olarak da akis bulmuştur.

Bu okuma grubunda Beşir Ayvazoğlu’nun kaleme aldığı Güller Kitabı ile kültürümüze mâl olmuş çiçeklerin hikâyesi anlatılacak ve sonrasında Şemseddin Sivâsî’nin insanoğlunun kendini bulmak için çıktığı yolculuğu çiçeklerle anlattığı Gülşen-âbâd mesnevisi incelenecektir.

Okuma grubu ayda iki kez Zoom uygulaması üzerinden yapılacak şekilde planlanmıştır. Divan şiirine ilgisi olan herkesin katılımına açıktır.

Pazartesi günleri 20.00-22.00 saatleri arasında Zoom uygulaması üzerinden yürütülecek olan atölyeye katılmak isteyenlerin 11 Aralık 2020 Cuma, saat 24.00’a kadar web sitesinde yer alan başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru sonuçları 13 Aralık 2020 Pazar, 21.00’a kadar e-posta aracılığıyla başvuru sahiplerine iletilecektir. 

Başvuru yapmak için TIKLAYINIZ.

 

 

İLGİLİ OKUMA GRUPLARI

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.