SAM OKUMA GRUPLARI

Safiye Erol Okumaları

Havva Yılmaz

21 Aralık 2017 Perşembe

Safiye Erol, birçok hemcinsi gibi yaşadığı dönemde ve sonrasında yeterince tanınmayan erken Cumhuriyet dönemi kadın yazarlarındandır. Türkiye’de 2000’lerin başında ancak keşfedilen yazarın kalemi, gözlem gücü, yaşadığı dönemin tartışmalarını yorumlama kabiliyeti gibi hususlarda hâlâ hakkı teslim edilmiş değildir. 1902 yılında Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde doğan, göçmen bir ailede, Bektaşi bir annenin gözetiminde yetişen, İstanbul’da başladığı eğitim hayatına Almanya’da devam eden ve 1926’da Münih Üniversitesi’nden felsefe doktorasıyla dönen Erol, eserlerinde Cumhuriyet dönemi yazarlarının tartıştığı birçok temel meseleye temas etmekte, dönemin ön plana çıkan toplumsal sorunlarını oldukça başarılı bir üslupla okuyucuya aktarmaktadır. 

 

Eserleri psikolojik yönleriyle ön plana çıkmış olmasına rağmen, çok boyutlu okumalara imkân sağlayacak bir zenginliği sunmakta, yazarın toplumsal değişimi takip ettiğini, ülkenin ve dünyanın ahvalini mesele edindiğini ele veren çok sayıda unsur aracılığıyla derinlikli mülahazalara kapı aralamaktadır.

 

Bu okuma grubunda, Safiye Erol’un Millî Mecmua, Her Ay gibi dergilerde yazdığı makalelerle başlayan yazarlık serüveni takip edilecek, eserleri yakın okumaya tabi tutulacaktır. Kadıköyü’nün Romanı (1938), Ülker Fırtınası (1944), Ciğerdelen (1946), Dineyri Papazı (1955) romanları başta olmak üzere, hikâyeleri, makaleleri ve hakkında yazılan çeşitli makale ve tezler değerlendirilecektir. Böylece, yazarın beslendiği kültürel birikimin kaynakları, içinde bulunduğu sosyal çevrenin özellikleri ve dönemin toplumsal ve entelektüel dokusu incelenecektir.  

 

Ayda iki kez, Perşembe günleri 16.00-18.00 saatleri arasında toplanacak okuma grubuna katılmak isteyenlerin 13 Aralık 2017 Çarşamba saat 19.00’a kadar aşağıdaki formu doldurarak başvuru yapmaları gerekmektedir.

 

Okuma grubunun başlangıç tarihi ve okuma listesi katılımcılara e-mail yoluyla iletilecektir.

 

 BAŞVURU SÜRESİ SONA ERMİŞTİR.

İLGİLİ OKUMA GRUPLARI

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.