SAYI 83 YIL: 2013

29 Nisan 2014 Salı

BSV Bülten’in Bilim ve Sanat Vakfı’nın Eylül-Aralık 2013’te düzenlediği faaliyetleri kapsayan 83. sayısı ile karşınızdayız.

2013 Güz Seminerlerini geride bıraktığımız bu dönemde öne çıkan başlıklar şunlardır: Küresel Araştırmalar Merkezi (KAM) “Ortadoğu’nun Tetiklenen Fay Hattı: Mezhep Gerilimleri” ve “2013 Türk Dış Politikası Değerlendirmesi”; Türkiye Araştırmaları Merkezi (TAM) “Şehirötesi Ağlar 2: Osmanlı’da Ticaret –Kişiler, Kurumlar, İlişkiler–” ve “İstanbul Süleymaniye’de Göç, Kentsel Yoksulluk ve Enformel Sektör” başlıklı birer panel düzenledi. Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MAM) ise “Klasik Sonrası Dönem İslâm Düşüncesinde Süreklilik ve Değişim: Seyyid Şerif Cürcânî Örneği” başlıklı bir atölye/kolokyum gerçekleştirdi.

Bu programlar haricinde Yuvarlak Masa Toplantıları devam etti. Yuvarlak Masa Toplantıları ile KAM ve TAM’ın düzenlediği panellere ve Seyyid Şerif Cürcânî kolokyumuna dair ayrıntıları ilgili merkezlere ayrılan sayfalarda bulabilirsiniz.

Dîvân Disiplinlerarası Çalışmalar Dergisi’nin 34 sayısı “Siyaset Felsefesinde Yeni Arayışlar” başlıklı dosya konusuyla yayınlandı. Bir sonraki sayı da bu dosya konusuna devam edilecek.

Turgay Şafak’ın hazırladığı Mola sayfalarımızda Ali Emiri Efendi, Latîfî ve Savâbî’ye ait kitap redifli şiirler yer almaktadır.

7 Mart tarihinde başlayacak ve altı hafta sürecek 2014 Bahar Seminerlerinin faydalı olması ve verimli geçmesi dileğiyle…

Hayırda kalın!

KÜRESEL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ

MEDENİYET ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

SANAT ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

TÜRKİYE ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.