SAYI 84 YIL: 2014

15 Kasım 2014 Cumartesi

BSV Bülten’in, Bilim ve Sanat Vakfı’nın Ocak-Nisan 2014’te düzenlediği faaliyetleri kapsayan 84. sayısı ile karşınızdayız.

2014 Bahar Seminerlerini geride bıraktığımız bu dönemde öne çıkan başlıklar şunlar: Küresel Araştırmalar Merkezi (KAM) “2014’e Girerken Türkiye Ekonomisi: İktisadi ve Siyasi Şoklarla İmtihan”; Sanat Araştırmaları Merkezi (SAM) “Bülent Oran: Yeşilçam’ın Senaryo Fabrikası” ve “Senarist ve Düşünür Ayşe Şasa”; Türkiye Araştırmaları Merkezi (TAM) “Modernleşme Dönemi Osmanlısında Ulema Aileleri ve Elitleşme” başlıklı panelleri düzenledi.

Bu programlar haricinde Yuvarlak Masa Toplantıları devam etti. Yuvarlak Masa Toplantıları ile KAM, SAM ve TAM’ın düzenlediği panellere dair ayrıntıları ilgili merkezlere ayrılan sayfalarda bulabilirsiniz.

Türk Sineması Araştırmaları (TSA) projesi kapsamında Türk Sineması ile ilgili tespit, temin ve tasnif çalışmalarında www.tsa.org.tr adresi üzerinden test yayını aşamasına gelindi. Bu vesileyle proje koordinatörü Murat Pay, koordinatör yardımcıları Barış Saydam ve Betül Demirel’in sürece ve projenin bugün geldiği noktaya dair Celil Civan ve Aybala H. Yüksel’le yaptıkları röportaja Havadis sayfalarından sonra yer verdik.

Yayınlarımız arasında yer alan Notlar’ın 28. sayısı Sanat ve Felsefe İlişkisinde Güzel’in Güncelliğibaşlığıyla SAM tarafından yayınlandı. Hayal Perdesi de bu dönemde 38 ve 39. sayılarının yayımladı.

Turgay Şafak’ın hazırladığı Mola sayfalarımızda Hafız’ın Hicabi Kırlangıç tarafından çevrilen üç gazeli yer almaktadır.

7 Mart tarihinde başlayacak ve altı hafta sürecek 2014 Bahar Seminerlerinin faydalı olması ve verimli geçmesi dileğiyle…

Hayırda kalın!

KÜRESEL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ

MEDENİYET ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

SANAT ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

TÜRKİYE ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.